понеделник, 25 юни 2012 г.

Приятели на програмата за патриотично възпитание



Зам.-кметът на Враца Красимир Богданов, заедно с археолозите Нарцис Торбов и Александра Петрова, днес дадоха началото на инициативата „Приятели на общинската програма за патриотично възпитание”. Тя ще се провежда през цялото лято в Регионалния исторически музей и в нея ще участват деца от всички детски градини в общината. Първата група бе от деца от ЦДГ „Българче” и ЦДГ „Звездица”.

Първият урок бе в раздел „праистория”, в който малките врачанчета се запознаха с артефакти от древността и сами изработиха глинени фигурки и съдове, по подобие на експонаните в музея. След края на урока зам.-кметът Красимир Богданов връчи дипломи за завършен курс на обучение в общинската патриотична програма на младежите от Центъра за социална рехабилитация и интеграция.
Сред най-новите приятели на общинската програма за патриотично възпитание е и известният учен и почетен гражданин на Враца проф. Ангел Кунов. Видният врачанин заяви готовност като етап на патриотичната програма да представи експозицията от минерали, която той подари преди време на Регионалния исторически музей.

сряда, 13 юни 2012 г.

Патриотична програма ще има и през следващата година!


Заместник кметът на Враца Красимир Богданов днес раздаде дипломи на учениците, които участваха в първото издание на Общинската програма за патриотично възпитание. Програмата стартира през април и в нея се включиха 30 тийнейджъри от СОУ „Отец Паисий”, СОУ „Христо Ботев” и Спортното училище „Св. Климент Охридски”, както и от Центъра за социална рехабилитация и интеграция. „Радвам се да ви видя всички отново заедно и да споделя с вас, че, както очаквахме, патриотичната програма вече има много нови приятели, дори извън пределите на община Враца. На община Чирпан вече изпратихме материалите от нашата програма, за да се запознаят с тях и да организират подобна инициатива. Интерес има и от община Стара Загора. Макар това да е заключителната ни среща по този проект, имам удоволствието да ви съобщя, че ние няма да се разделим. През лятото ще има продължение на проекта, което ще се казва „Приятели на програмата за патриотично възпитание” – каза пред гостите Красимир Богданов. Той поясни, че в продължението на програмата ще бъдат включени възпитаници на детските градини във Враца и няколко читалища в общината, където има проявен интерес. „И на есен ще се видим отново – в новото издание на Общинската програма за патриотично възпитание. Тогава, освен трите училища, ще се включат и нови. Имаме идея тези деца, които вече са преминали първия курс от програмата, да станат обучители и самите те да разказват на своите връстници за богатата история на врачанския край от най-древни времена” – обяви зам.-кметът.Сред новите приятели на патриотичната програма бе и петгодишният Ивайло Петров, който пред всички декламира стихотворение за Христо Ботев. Младият патриот получи от Красимир Богданов двутомната история на Враца, написана от Димитър Йоцов.


На срещата бе представен и новосъздаденият сайт на патриотичната програма, в който са събрани всички материали, снимки и публикации, свързани с програмата. Адресът на сайта е patriotichna2012.blogspot.com.

вторник, 12 юни 2012 г.

Рогозенското съкровище и Дионис



По атрактивен начин Регионалния исторически музей представи рогозенското съкровище на учениците участващи в програмата за патриотично възпитание. Подрастващите научиха за символиката на съдовете и за ритуалите свързани с почитания от траките бог Дионис.Облечени в бели роби, с венци от бръшлян на главите като участници в Дионисиевите празници, провеждани в древни времена, учениците, участващи в Програмата за патриотично възпитание се запознаха с Рогозенското съкровище.Символиката на съдовете, изработени от тракийските майстори, поклонението пред Дионис и ритуалите, свързани с бога на виното, лозарството и веселието бяха поднесени по атрактивен начин от археолога Нарцис Торбов.


Стрелба с лък


Поради спецификата на материалите, от които се изработвали лъковете в миналото, няма запазени или открити при археологически разкопки експонати, уточни Нарцис Торбов. Той покани управителя на атракционен парк „Приказката" Тихомир Опров да покаже съвременни лъкове и стрели. Учениците видяха три различни вида лъкове, който наподобяват предшестващите ги от древността. Разликата е, че новите са видоизменени за спортно-развлекателна стрелба, а не за лов и военни действия, както е било в миналото. За едно от оръжията, Опров сподели, че е един от най-мощните модели, продавани в днешно време и е с много голяма далекобойност.




Грънчарство

Целите и фрагментирани глинени съдове представляват една голяма част от откривания при археологически проучвания материал. Този вид находки е един от най-важните елементи, който се използва за датировка и характеристика на отделните култури, тъй като особеностите в технологията, формата и украсата на керамиката от различните епохи я превръщат в сигурен белег на времето, в което е създадена. Ето защо глинените фрагменти са наричани „азбуката на археологията”.


Появата на керамиката е едно от достиженията на неолитната революция (VІІ – VІ хил. пр. Хр. за Балканския полуостров), когато се осъществява преминаване от присвояваща към произвеждаща икономика, т. е. преминаване от лов и събирачество към земеделие, скотовъдство и уседнал живот.
Изработването на предмети от глина от праисторията до наши дни следва общи технологични принципи, макар всяка следваща епоха да внася свои особености, форми и украси. В основата на всяко грънчарско производство стои суровината, т. е. глината. От гледна точка на геологията глината представлява материал с минерален състав, който се е образувал чрез естествено промиване, утаяване и натрупване, в резултат на действието на атмосферните води и вятъра, като по този начин са се формирали глинени залежи. В зависимост от химичния състав и примесите на глините цветът им е разнообразен (жълт, червеникав, кафяв, сив, черен), а свойствата им, като плътност или рохкавост, пластичност, огнеупорност и т. н. варират. Пластичните свойства на глината се дължат на минерала каолинит, който е нейна главна съставна част и позволява след смесването на материала с вода да се образува лесно формуващо се тесто, което след сушене и изпичане запазва придадената му форма. Ранните грънчари са черпели глина от най-близко намиращото се находище. В по-късни исторически времена археологическите проучвания установяват, че съществува пряка зависимост между формирането на керамичните производствени центрове и наличието на находище на подходящи за обработка глини. Важна е и близостта на естествен водоизточник (да речем река). След добиването на суровината, тя е подложена на механична обработка, за да се пречисти от примеси (камъни, мидички). Това се осъществява чрез трудоемък процес, който включва заливане и накисване на глината с вода, при което се осъществява отново утаяване на по-фините частици. Този процес може да се повтори многократно, след което глинената маса се размесва до вид на пластична хомогенна смес. Работата на днешните грънчари по размесване и разточване на глинената маса е улеснена и до известна степен механизирана с използването различни приспособления и машини, като валяци например.

Цел и насока


Целта на проекта е да  се възпитат учащите се в дух на родолюбие, базирайки са на богатото културно-историческо наследство на град Враца и Северозападна България. Официалното откриване ще се състои на 18 април 2012г от 11 часа в малката зала на Художествената галерия на РИМ – Враца.


Програма има оригинално лого, което е дело на учениците от училището по изкуствата „Отец Паисий”.
 Мероприятията по проекта ще продължат в рамките на един месец по три направления: възраждане на занаятите /грънчарство/; запознаване с войнските умения от Античността и Средновековието; възстановка на тракийски ритуали, свързани с бога на виното и веселието Дионис в зала „Рогозенско съкровище”.
Според програмата, на 18.04. е официалното откриване и лектория с презентация, посветена на керамичното производство през Античността и Средновековието.
На 25.04.  – лектория с презентация за въоръжението- лъкове и върхове за копия от същия исторически период.  
На 2.05. – 9.30 – 12.30 часа занимания в зала „Рогозенско съкровище” с изваждане от витрините на част от сребърните съдове.
На 19.05. , като част от мероприятията на международната инициатива „Нощ в музея”, в залите на РИМ – Враца участниците ще  демонстрират изработка на съдове на точарско колело и в калъпи.

Стартиране на проекта



Програмата е съставена въз основа на резултатите от археологическото проучване в местността Градище до прохода Вратцата.
Местността Градище е разположена на 1, 5 км, западно от град Враца, Северозападна България. Археологическият обект се намира северно от шосето за село Згуриград и река Лева, която образува в скалния масив пролом - прохода Вратцата.
Археологическият обект в местността от особено важно значение за историята не само на град Враца, но и за цяла България. През 1941 г. в останките на църква в местността е открит каменен надпис, свидетелстващ, че в крепостта при Вратцата е изграден царски манастир още по времето на цар Асен I (1187-1196). 


През 2007-2011 г. са извършени значими археологически разкопки и е разкрита част от античното селище и средновековната крепост. Тяхното първоначално предназначение е да охраняват пътя към медните мини, разположени във Врачанския балкан. Инициативата е на Община Враца, съвместно с Регионален исторически музей – Враца, три врачански училища - СОУ „Отец Паисий”, Спортно училище „Климент Охридски” и СОУ „Христо Ботев”, както и атракционен парк „Приказката”.

Пилотният  проект е под патронажа на зам.кмета Красимир Богданов и е финансиран от община Враца.
В проекта участват по десет ученици от трите учебни заведения с координатори: Александра Петрова и доц. доктор Нарцис Торбов от РИМ – Враца, Елица Александрова от  СОУ „Отец Паисий”, Лиляна Георгиева от Спортно училище, Малина Тодорова от „Христо Ботев” и Тихомир Опров от атракционен парк „Приказката”.
 

Програма за патриотично възпитание 2012