четвъртък, 20 декември 2012 г.

Нови инициативи по "Патриотичната програма"


Младежки дом-Враца се включи в инициативата на община Враца по програмата за патриотично възпитание и в две поредни срещи запозна врачански ученици с традиционните български музикални инструменти.

Известният врачански фолклорист Пламен Герганов разказа за историята, произхода и значението на гъдулката, тъпана, гайдата и тарамбуката и тяхното приложение в различните фолклорни области в България. Лекциите бяха проведени в училище „Отец Паисий" и в етнографски музей във Враца с третокласници от ОУ „Св.св. Кирил и Методий". Всяко от децата имаше възможност да докосне и да разгледа тези дълбоко свързани с българския бит и култура музикални инструменти.

понеделник, 17 декември 2012 г.

Забележителностите на родния край в Патриотичната програма

Поредната краеведска разходка, проведена в рамките на Патриотичната програма на Община Враца бе до емблематичен за града не само културно-исторически, но духовен храм – Възнесенската църква. Краеведите от Регионална библиотека, отец Димитър и отец Аспарух запознаха в навечерието на Рождество участниците в клуб ,,В родния край" с християнските символи на вярата и интересната съдба на най-старата църква. В клуба участват ученици от пети и шести клас, които проучват природните и културни забележителности на Враца и Врачанския край. Той работи от месец октомври и до този момент е провел организирани излети и посещения до водопада Скакля, пещерата Понора и Божият мост, до прохода Вратцата и средновековната крепост Градището, до къщата на баба Илийца в Челопек и Черепишкия манастир, Регионалния исторически музей във Враца. На 15 декември децата от клуба направиха своите проучвания за църквите във Враца и тяхната роля като духовни и културно-исторически паметници. През месец януари следващата година клубът, начело с неговия ръководител преподавателят по история Иванка Анастасова, ще обобщи своите изяви по проект ,,Да направим училището привлекателно за младите хора" в презентации и доклади, с които ще бъдат запознати родители, ученици, учители и гости на СОУ ,,Н. Войводов"- Враца.

Калина Тодорова

четвъртък, 13 декември 2012 г.

Ученици докоснаха венеца на Тракийската принцеса

Уникалният златен венец на Тракийската принцеса от Враца днес бе изваден от витрините на Регионалния исторически музей, за да стане част от лектория в рамките на Общинската програма за патриотично възпитание. Темата бе съкровището от Могиланската могила. Неформалният урок по история се проведе в залата с другото голямо съкровище, открито във Врачанско – това от с. Рогозен. Почти приказната история за златното съкровище, открито в центъра на града и Тракийската принцеса бе разкана от археолога Нарцис Торбов и ученици от СОУ „Христо Ботев” с ръководител г-жа Малина Тодорова, а нейни слушатели и зрители бяха ученици от СОУ „Отец Паисий” и СУ „Климент Охридски”. Специален гост на лекторията бе заместник кметът Красимир Богданов, под чиито патронаж се осъществява «Патриотичната програма». Докато слушаха историята на разкопките от есента на далечната 1965 г. учениците можеха да подържат в ръце най-ценните находки, открити от археолозите в Могиланската могила. Сред безценните за историята артефакти, освен уникалния златен лавров венец и златните обеци на принцесата, са сребърният наколенник с позлата, сребърен ритон с формата на шишарка и сребърна фиала, върху чието дъно е инкрустирана златна монета с образа на богинята Афродита.

неделя, 9 декември 2012 г.

Патриотичната програма с поредна инициатива


Вълната – символ на женското начало и топлината. Пренесени през времето мъдрост и добър опит. Допир с природата. Работата с естествени материали е радост за душата и разтоварва от ежедневния стрес. Чисто физическия контакт с вълната влияе положително на кожата и цялото тяло. Сътворените от нея облекла, аксесоари и украса са носители на всички нейни магически качества…Във всичко това се убедиха участниците в днешния празничен уъркшоп, организиран от Регионална библиотека и Центъра за социална интеграция и рехабилитация в града. Участници и гости се запознаха както с традиционни народни знания и практики с Калина Тодорова, така и с няколко интересни приложни техники за изработване на красиви пана, украси и апликации и заедно с Петя Димитрова, Зоя Пехльова и Камелия Герасимова сами измайсториха от багрена с природни материали вълна цветя, пеперуди и красиви играчки за коледната елха. До пъстрите чорапи и аления вълненик на прабаба грейнаха многобройните топли звездички на надеждата и любовта. Артистичната работилница под мотото „Изкуството лекува” е част от Патриотичната програма на Община Враца и поредната инициатива, в която библиотеката и центъра си партнира.

четвъртък, 6 декември 2012 г.

Дарителска акция

Дарителска акция
за набиране на българска литература за Музикален колеж – с. Твърдица, Република Молдова
инициатива на „Програмата за патриотично възпитание”

Уважаеми съграждани,

         В съвременна Молдова има земя,наречена Бесарабия, където живеят хора, у които почти два века не гасне националното им самосъзнание и самочувствие, запазено още от прадедите им.
         Неотдавна Нова Телевизия излъчи  филма „Бесарабските българи в Молдова” за българско учебно заведение- Музикален колеж – с. Твърдица, Молдова. Филмът показа носталгията по България, болката и патриотизма им, но и как учениците разполагат с 2 романа, за да изучават българския език и литература. Този факт ни провокира да организираме акция за събиране на дарение от българска художествена литература, която да изпратим на нашите сънародници и да ги подкрепим в съхраняването на българщината. Защото „Музикален колеж” - с. Твърдица е не само учебно заведение, но и център на българската култура и изкуство в Южна Молдова. Той е будител на народната памет и национално съзнание, пазител на народните ценности и традиции и удовлетворява етно-националните духовни потребности на българите в Бесарабия. Със своята дейност целият колектив на колежа се стреми да съхрани достигнатото, за да го предаде непокътнато и умножено на бъдещите поколения.
         Призоваваме всеки, който има желание да се включи в дарителската акция и да дари запазени издания на нашите класици Ив. Вазов, Хр. Ботев, Елин Пелин, Н. Вапцаров и др . Особено важни и ценни за учебното заведения са и липсващите им издания специализирана музикална литература за български народни инструменти.
        Даренията ще бъдат приемани в заемната на Регионална библиотека „Христо Ботев”- входът е откъм кино „Метропол” на първи етаж.

За повече информация :

http://patriotichna2012.blogspot.com/  

http://www.libvratsa.org/ и  на  тел.  092 62 47 88

СПИСЪК
на необходимата литература
предоставен от г-жа Алла Кара- директор на Музикален колеж- с. Твърдица, Молдова
  

1.      Литература  по БЕЛ
Иван Вазов – лирика
Иван Вазов «Епопея на забравените»
А. Константинов «Бай Ганьо»
Елин Пелин –разкази
П. Яворов – лирика
Д. Дебелянов – лирика
Х. Смиренски – лирика
Г. Милев – лирика
Георги Караславов – «Снаха»
Н. Вапцаров
Блага Димитрова – лирика
Елизавета Багряна – лирика
2.      Школи и сборници за български народни инструменти
1.      Пиеси за кавал без съпровод из репертоара  на популярни народни изпълнители (I и II част, изд. АМТИИ гр. Пловдив 2011)-Любен Досев
2.      Три сюити за кавал и народен оркестър,  изд. АМТИИ гр. Пловдив 2011-Любен Досев
3.      Пиеси за кавал със съпровод на пиано из репертоара на кавалджията Г. Иванов, изд. АМТИИ гр. Пловдив 2011)-Любен Досев
4.      Пиеси за кавал със съпровод на народен оркестър из репертоара на кавалджията Г. Иванов (I и II част) , изд. АМТИИ гр. Пловдив 2011)-Любен Досев
5.      Школа за гъдулка  - Т. Киров, изд. Музика,1994 г.
6.      Пиеси от популярни изпълнители на гъдулка с клавирен съпровод на студенти от АМТИИ – Пловдив, Т. Киров, (2006 г.)
7.      Пиеси за гъдулка и пиано – I, II, III част , Т. Киров, 2006 – 2007 г.
8.      Технически упражнения за гъдулка, Т. Киров, 1989 г.
9.      Гами и технически упражнения за гъдулка – I, II, III част , Т. Киров, 1983 – 1987 г.
10.  Етюди за гъдулка– I, II част , Т. Киров, 1986 г.
11.  От Дунав до Ропотамо – пиеси за гъдулка и пиано, Н. Паскалев, 2009 г.
12.  Етюди за тамбура- Т. Киров, К. Бураджиев, 1991 г.
13.  Пиеси за тамбура със съпровод на пиано, Вл. Владимиров
14.  Солови народни песни със съпровод на пиано, Св. Станилова, 2009 г.
15.  Пиеси за гъдулка, Н. Кауфман, Т. Киров, изд. Музика, 1991 г.
16.  Пиеси за гъдулка със съпровод на пиано, Н. Стойков, Т. Киров, изд. Музика, 1988 г.

3.      Учебници по солфеж и теоретични дисциплини
1.      Солфеж  и теория на музикално-изразните елементи, I и II част, изд. Просвета,Ели Атанасова
2.      Учебник по хармония – П. Хаджиев
3.      Учебник по хармония – П. Арабов
4.      Задачи по хармония – Цв. Цветанов
5.      Задачи по хармония – Б. Елиезер
6.      Систематичен курс по солфеж, Ив. Пеев
7.      Технически упражнения за овладяване на интервалите, Ас. Диамандиев
8.      Българска народна музика, Л. Литова
9.      Българска народна музика, М. Тодоров
10.  Музикален  анализ, П. Стоянов

сряда, 5 декември 2012 г.

Лекция на проф. д.г.н. Ангел Кунов в ЦСРИ


Във връзка с програмата за "Патриотично възпитание" утвърдена от Община Враца, днес да изнесе лекция на гости в ЦСРИ бе проф. д.г.н. Ангел Кунов- почетен гражданин на Враца. Професорът изнесе лекция на тема: "Природни забележителности на Земята".  На края на лекцията, Кунов подари на Центъра материали съдържащи лекции и минерали.